Поставки світлотехніки і електроінсталяціі

Види та особливості освітлення у слюсарній майстерні

Слюсарні майстерні повинні бути обладнані світловими приладами високої яскравості, тому що в них ведеться робота, яка потребує гарного освітлення. Діяльність співробітників може мати різний характер, тому до висвітлення пред'являються особливі вимоги. Крім їх виконання, у майстерні повинні дотримуватися певних норм.

Слюсарні роботи, як правило, ведуться в приміщенні, яке має підвищений рівень небезпеки через наявність у його комплектації різного обладнання, електричних інструментів та інших пристроїв.

Перевірка відповідності освітлення проводиться з урахуванням різних норм та вимог, і головне з них – забезпечення безпеки. Видимість у приміщенні має бути такою, щоб майстер міг якісно виконати свою справу, не напружуючи при цьому зору. Тоді навіть при тривалій роботі його очі не втомлюватимуться.

Види освітлення у слюсарній майстерні, особливості освітлення у слюсарній майстерні

Види освітлення у майстерні

Висвітлення буває трьох типів.

Природне освітлення

Перевага цього типу полягає у відсутності грошових вкладень, проте має кілька особливостей, здатних вплинути на рівень освітленості. Для забезпечення достатньої кількості світла у приміщенні має бути багато вікон, однак у цьому випадку значно знижується збереження тепла у зимовий час. Крім або замість прорізів в стінах іноді використовуються отвори в даху.

Природного світла може цілком вистачити вдень задля забезпечення рівня освітленості, встановленого нормами. Щоб його проконтролювати, застосовують показник КПО (коефіцієнт природного освітлення), для розрахунку якого порівнюють кількість світла, що потрапляє в приміщення, і освітленість на вулиці.

Чітко прописаних норм для подібних майстерень у держстандартах немає. Під час перевірки наказано орієнтуватися на критерії, встановлені для профтехучилищ та технікумів. Для верхнього світла це не менше 3%, для світла з боків – 1,2%. Вимірюють показники біля стіни, що знаходиться навпроти вікна на рівні робочої поверхні або на відстані 1 метр від підлоги.

На КПО впливають пора року, регіон, погода, наявні в безпосередній близькості дерева та споруди. Цей показник протягом дня може мати різні значення.

Штучне освітлення

Цей тип найчастіше використовується, тому що на нього не впливають зовнішні умови. Його можна легко відрегулювати відповідно до наявних потреб.

Існують три варіанти штучного освітлення:

  • Основне освітлення. Найчастіше це прилади, які розташовуються на стелі в кілька рядів. Їхня потужність і число вибирають виходячи з площі майстерні. Це робиться на стадії проектування, тому вибрати обладнання і змонтувати його не важко.
  • Локальне освітлення. Це самостійне додаткове освітлення, призначене для тих зон, де виконуються найскладніші роботи. Для його забезпечення встановлюють світильники на стелі, невисоко на стіні або на робочому столі/верстаку. При монтуванні на столі або верстаті світло повинне бути регульованим та спрямованим з двох сторін, оскільки працівники можуть бути як правшами, так і лівшами.
  • Комбіноване освітлення. У цьому варіанті поєднані основне та локальне освітлення, що є оптимальним рішенням. Його потрібно розраховувати заздалегідь. Локальне освітлення не використовується, щоб не було контрасту між зонами, і слюсарям не доводилося звикати до перепадів в яскравості світла.

У приміщеннях, призначених для слюсарних робіт, встановлюють освітлювальні прилади з високим рівнем пило- та вологозахисту (IP65 і вище) - пиловлагонепроникні світильники.

Комбіноване освітлення

Цей тип також називають суміщеним, оскільки він поєднує природне та штучне освітлення. Найчастіше у слюсарних майстернях використовується саме він.

Яких вимог потрібно дотримуватися

У слюсарних майстернях необхідно суворе дотримання норм. Щоб зрозуміти, яке у приміщенні допустиме освітлення, слід знати критерії формування.

Головний критерій – освітленість. Він має на меті забезпечити максимально можливий комфорт для зору співробітників. Цей критерій може змінюватись у широких межах.

Крім освітленості, враховують такі характеристики:

  • Експлуатаційна освітлюваність – середнє значення у місцях проведення робіт. Не допускаються різкі зміни світлової обстановки, тому що це шкідливо для очей.
  • Рівномірність - критерій, що показує, наскільки відрізняється освітленість у темному місці від середнього значення. Грамотне розташування світильників виключає наявність погано освітлених зон.
  • Дискомфортна бляклість – вказує зони з можливим дискомфортом для зору, що викликає відбите або пряме світло. Щоб усунути цю проблему, світильники розташовують під певними кутами, встановлюють відбивачі і плафони, що розсіюють, обробляють поверхні в приміщенні матеріалами з необхідними коефіцієнтами відображення.
  • Індекс кольору – вказує на природність передачі кольору при штучному освітленні.
  • Коефіцієнт пульсації – відзначає світлові перепади та тримає їх у встановлених межах.

Існують слюсарні майстерні, що спеціалізуються на виконанні спеціалізованих робіт. Тут вимоги до освітленості можуть відрізнятись. Усі вони вказані у технічній документації.

Як правильно зонувати слюсарні майстерні

Все приміщення майстерні належить до робочої зони (крім складу). До нього застосовують параметри освітленості, що встановлюють нормативні акти. Найчастіше це 300-400 Лк.

У зонах безпосереднього виконання робіт освітлення має бути якіснішим (до 1000 Лк). При встановленні світильників до цієї площі додають ще не менше 0,5 метра в кожну сторону. На периферії не повинно створюватися розмаїття, щоб уникнути перенапруги зору. Тому на таких ділянках освітленість роблять на рівні 30% від норми для робочої зони.

Найбільш потужне освітлення встановлюють у галузі верстатів. Там монтують верстатні світильники, яскравість яких можна регулювати відповідно до обладнання. Використовувані лампи повинні мати максимально низький ступінь мерехтіння для виключення стробоскопічного ефекту, що виникає при обертанні вузлів верстата.

Також у вимогах до освітленості важливе місце відведено індексу кольору. При виборі колірної температури освітлювальних приладів слід вибирати значення близькі до природних.

Оптимальним рішенням буде встановлення світлодіодних промислових світильників, що мають мінімальне мерехтіння та великий індекс кольору (більше 80%).

Для забезпечення безпечного та якісного освітлення у приміщенні слюсарної майстерні слід обладнати його відповідно до нормативів. Необхідно встановити загальне та локальне освітлення та уникати перевищення мерехтіння та різких перепадів яскравості світла.

Дізнатися ціну
Ваше ім'я:*
Телефон:
E-mail: *
Область:*
×
×
Повідомити, коли з'явиться
Ваше ім'я: *
E-mail: *
×
Замовити дзвінок Залиште свої контактні дані і ми зв'яжемося з вами в найкоротші терміни
Ваше ім'я:*
Ваш номер телефону:*

Запит відправлено. Ми обов'язково Вам зателефонуємо.

×
×